מקשיבים

Play Video

על איזו בעיה העמותה עובדת?

עמותת "מקשיבים" נוסדה על מנת לפתור את הבעיה של אנשים שיש להם קושי ומשבר זמני הזקוקים להתערבות ראשונית במשבר, ואין להם אפשרות לפגוש איש מקצוע מטעמים כלכליים, חברתיים או כל סיבה שהיא. מדובר בצורך של למעלה מ-600,000 אלף איש בישראל שבפועל עושים שימוש יומיומי במענה מסוג זה.

מה העמותה עושה?

הארגון מציע שתי פעילויות עיקריות שמטרתן סיוע נפשי, שיפור well-being, ומתן תמיכה בעתות משבר. ראשית, הארגון מפעיל שירותי צ'אט אינטרנטי וקו טלפוני אשר פעילים 24/6 למתן סיוע נפשי לאנשים שנמצאים במצב של מצוקה נפשית ודורשים תמיכה מיידית. השירות מופעל על ידי צוות של מתנדבים מיומנים מתחום בריאות הנפש אשר עברו הכשרה מתאימה. מעבר לכך, מקשיבים  מציעה מפגשים טיפוליים אישיים על בסיס שבועי למטופלים ללא עלות בהם ניתן להם טיפול יותר ממוקד ומקצועי על ידי מטפלים מוסמכים.

מה עלה במחקר?

הערכת יעילות השירות על סמך סולם החוסן המקובל של קונור-דיווידסון (CD-RISC) מצאה כי שירותי הטיפול המקוון של מקשיבים שיפרו את החוסן הנפשי של המטופלים בממוצע בכ-15%. במונחי עלות-תועלת נמצא טווח יחסית רחב בשל אי הודאות הקיימת. בסך הכל נמצא כי כל דולר שיושקע בתכנית צפוי לחסוך  למשק בין $1.2 ל-$9.3 (את החישוב המפורט ניתן למצוא במחקר המלא). השופטים ציינו כי גודל המדגם המצומצם מקשה על היכולת לגזור הערכת אפקטיביות ולזהות תוצאות תקפות בשלב זה.

מה תהיה ההשפעה של תרומה לעמותה זו?

מבחינת רמת העושר של העמותה, מצאנו כי בכלל השנים האחרונות התכנית נמצאת ללא עודף תקציבי ואף בגרעון תקציבי קטן אך עקבי. לפיכך אין הצדקה לטעון שקיימות רזרבות מספקות לפעילות העמותה, קיים צורך במימון. במסגרת המחקר, אמדו החוקרים את השיפור ביחס העלות-אפקטיביות שיתאפשר עם גדילת היקף הפעילות. החוקרים מצאו כי קיים יתרון לגודל במידה מסוימת. בפרט, נמצא כי העלות הממוצעת עשויה לרדת ל-151$, מה שיוביל לחסכון כלכלי גבוה יותר אשר יעמוד של 1.5$ עד 12.4$ דולרים שנחסכו על כל דולר של השקעה בתכנית. מהנתונים עולה כי יש פוטנציאל צמיחה להיקף הפעילות, כפי שעולה מצמיחה עקבית מאז פתיחת העמותה בביקוש לשירותיה וקושי במענה לכלל הביקושים (100 שיחות בשנה האחרונה ללא מענה, ותורי המתנה ארוכים לטיפול פרטני).

דבר העמותה

ארגון 'מקשיבים' עוסק בתחום הרווחה והחינוך משנת 2019 במטרה לאפשר נגישות ומודעות חברתית לקידום הטיפול והסיוע הרגשי בתוך הקהילה ובמוסדות חינוך. הארגון מונה כיום כ 200 מתנדבים ומתנדבים בכל רחבי הארץ, אנשי ונשות מקצוע מתחום בריאות הנפש, פסיכולוגים, עו"סים, ופסיכותרפיסטים, אנחנו בארגון שמים דגש על רב תרבותיות, עם רגישות תרבותית וקבלת האחר. הפעילות שלנו מתבצעת בכל רחבי הארץ, והסיוע ניתן גם מגזר החרדי-דתי במחלקה מיוחדת וגם למגזר הכללי במחלקה הייעודית לכך. אנו מאפשרים גמישות מפוקחת על המתנדבים תוך הקפדה על השם המקצועי של הארגון.

למה לתמוך בעמותה זו דרך מקסימום אימפקט?

כל תרומה שעמותה מקבלת דרך מקסימום אימפקט מעודדת את העמותה להמשיך לחקור ולהציג את האפקטיביות של עצמה. הבחירה שלכם לתרום דרכנו מסמנת לארגון שמדידת והצגת אפקטיביות חשובה לתורמים לא פחות מלנו.

דילוג לתוכן