לתת פה – תכניות מוגנות לילדים ונוער

Play Video

על איזו בעיה העמותה עובדת?

פגיעות מיניות מהוות בעיה מרכזית בכל מגזר בישראל. ההערכה היא שאחד מכל חמישה ילדים עובר פגיעה, וכי כ-89% ממקרי הפגיעה יתרחשו על ידי אדם המוכר לילד, בתוך המשפחה והקהילה. ההנחה היא כי פוגעים מחפשים לפגוע בילדים מתוך התפיסה שלא יתנגדו ושלא יספרו שעברו פגיעה. הפוגעים תלויים בסודיות, בהסתרה, ובהיעדר שיח סביב נושאים של מיניות וגוף. רגשות של בושה ואשמה בקרב הילדים הנפגעים מבטיחים את שתיקתם. הבעיה הופכת למורכבת יותר כאשר מעטפת המבוגרים איננה מסוגלת להכיל את ולהתמודד עם הפגיעה.

מה העמותה עושה?

עמותת "לתת פה" מפעילה תכניות חינוכיות הכוללות הרצאות לצוותים החינוכיים ולהורים, סדנאות משותפות להורים וילדים, סדנאות לילדים ונוער, מופעים תיאטרליים ותוכן דיגיטלי עשיר, במטרה ליצור שיח פשוט, ישיר וחיובי בנושאים של גוף ומוגנות מינית בין מורים והורים לילדים. העמותה נותנת למבוגרים ידע וכלים לשיח מקדים על מיניות בריאה ומוגנת על מנת להפוך אותם לכתובת כדאית לשאלות או קשיים, כלים לזיהוי ילדים שנפגעו ומודלים לתגובה נכונה במקרה הזיהוי. לילדים ניתנת היכרות עם כללי המוגנות ותרגול של שיח ישיר עם מורים והורים על מצבי מוגנות מורכבים.

מה עלה במחקר?

התוצאות העיקריות שעלו במחקר הראו כי במהלך הסדנאות 25% מהילדים שיתפו את הוריהם במצוקות מיניות שלא עלו לפניה. בששת החודשים שלאחר הפעילות נמצאה עלייה של 81% בשיחות היזומות של הצוות לגבי מוגנות ופגיעה מינית עם התלמידים. בנוסף הייתה עלייה של 350% במספר השיתופים של תלמידים אודות מקרים בעלי אופי מיני, לעומת הרמה שלפני התכנית. לבסוף, נמצא כי חברי סגל זיהו פי 7.5 יותר אירועים בהם עלו סימנים לפגיעה מינית, ודאגו לטיפול בכלל המקרים. לאחר התחשבות בעלויות התוכנית נמצא כי האפקט פר דולר של העמותה עומד על מניעה או טיפול של 0.235 פגיעות מיניות על כל $100 של השקעה (או 425$ בממוצע לכל מקרה). בהתייחס לחישובי עלות-תועלת משמעות הדבר היא חיסכון של $652 למשק ולמשפחה (בהוצאות טיפול נפשי בהמשך) פר דולר שהושקע בתוכנית. השופטים העירו כי בשלב זה חסר מידע על חומרת הפגיעות אשר נמנעו, וכי נדרש להגדיל את מספר אנשי המקצוע אשר ענו על הסקרים כדי לוודא את התוצאות, והתרשמו מהתוצאות החיוביות המובהקות בתחום מורכב למדידה.

מה תהיה ההשפעה של תרומה לעמותה זו?

לפי העמותה, מימון נוסף ישמש לשתי מטרות עיקריות: 1. הגדלת מספר המוטבים ו-2. יצירת תוכן אשר ינגיש את הסדנאות לקהל הרחב באופן פתוח. ניתן לקרוא בדו"ח המלא את פירוט העלויות והפעילות המתוכננות לכל אחד מהמטרות. ראוי לציין כי קיימת תכנית אסטרטגית מפורטת קוהרנטית לשימוש במימון עתידי. לאור ההערכות שהתקבלו מצד העמותה, אנו מאמינים שהעמותה יכולה לעשות שימוש באותה רמת עלות-תועלת כמיליון ש"ח עבור הרחבת הפעילות הקיימת באופן בסיסי. כאשר ישנו מקום בהמשך להגדלת המימון בצורה רחבה הרבה יותר עבור התרחבות לקהילות נוספות בישראל ובחו"ל.

דבר העמותה

פגיעה מינית יכולה להשפיע באופן דרמטי על המשך חייהם של ילדים ובני משפחותיהם.

אנו מזמינים אתכם להיות שותפים בחזון שלנו למזער את שיעור הפגיעות המיניות בילדים בכל הקהילות בישראל וליצור חברה בריאה, מתקשרת ובטוחה יותר. 

למה לתמוך בעמותה זו דרך מקסימום אימפקט?

כל תרומה שעמותה מקבלת דרך מקסימום אימפקט מעודדת את העמותה להמשיך לחקור ולהציג את האפקטיביות של עצמה. הבחירה שלכם לתרום דרכנו מסמנת לארגון שמדידת והצגת אפקטיביות חשובה לתורמים לא פחות מלנו. 

דילוג לתוכן